Jura Krakowsko-Częstochowska — zamki, legendy, krajobrazy i atrakcje

zamek-bobolice-atrakcje

Jura Krakowsko-Częstochowska nigdy nie przestanie mnie zachwycać. Atrakcje, zamki, historia i krążące wokół niej legendy – nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce i cieszę się, że mieszkam blisko tych zniewalających okoliczności przyrody. Dzisiaj zabieram Was na wycieczkę po Jurze. Zaczniemy od Olsztyna, a skończymy w malowniczym Parku Narodowym w Ojcowie.

Olsztyn na Jurze – ruiny zamku

Olsztyn to małe miasteczko mieszczące się na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Znajdziecie tutaj kilka strategicznych atrakcji. Jadąc przed Kusięta, warto zatrzymać się w Górach Towarnych, z których szczytów rozciąga się zniewalający widok na ruiny zamku i okolicę. Widać stamtąd ukształtowany przed skały wapienne teren i przestrzenie, które zapierają dech w piersiach.

W samym Olsztynie zajrzycie na zamek, który obecnie (lato 2019) jest odrestaurowywany. Na starym rynku obejrzyjcie makietę zamku, czyli przypuszczalny wygląd obiektu w czasach jego świetności (XIV w. – Kazimierz III Wielki wzbogaca teren zamku o strażnicę).

Na Podzamczu w okresie letnim odbywa się wypas owiec. Dzięki tym zwierzakom, trawa porastające okolice pod ruinami jest skoszona, a cenne okazy chronionej roślinności zostają na swoim miejscu.

W Jurajskim Olsztynie możecie poczuć się jak zdobywcy Giewontu. Za zamkowymi ruinami, znajdują się okazałe skałki wapienne. Na najwyżej z nich umieszczony jest krzyż. Chcąc wejść na szczyt mamy do wyboru dwie ścieżki – jedna trudniejsza, a druga prowadząca przez piękną łąkę.

Niedaleko zamku warto zwiedzić kamieniołom i kilka jaskiń, które ukształtowały się na jego terenie.


ruiny-zamek-olsztyn-jura
Ruiny Zamku w Olsztynie i wypas owiec
Historia

Kazimierz Wielki uwięził na zamku Maćka z Borkowic. Przyczyną skazania zdrajcy na śmierć głodową lub zamurowanie żywcem (historycy nie mogą zdecydować się, która wersja jest prawdziwa) był bunt Wielkopolan, który wszczął Maciej.

Złoty Potok – pałac Raczyńskich i dworek Krasińskich

Jeśli macie w planach zobaczyć Jurę w całej jej okazałości i nie pominąć żadnego pięknego miejsca, wyjeżdżając z Olsztyna, warto obrać trasę prowadzącą przez piękne wsie do Złotego Potoku. Zwiedzicie tam pałac Raczyńskich i cudowny dworek Krasińskich. Obecnie odwiedzić można jedynie ten drugi, ponieważ pałacyk jest zamknięty i da się go podziwiać jedynie z zewnątrz.

W celu wejścia na teren tych obiektów, należy przejść przez bramę prowadzącą do szkoły średniej w Złotym Potoku. Trasa prowadzi przez dawne pałacowe ogrody i jezioro. Za zabytkowymi budynkami mieści się szkoła.


dworek-zloty-potok
Dworek Krasińskich w Złotym Potoku
palac-raczynskich-zloty-potok
Pałac Raczyńskich – Złoty Potok


Zamek w Mirowie i Bobolicach

Zamek w Bobolicach to obecnie miejsce zdjęć do serialu historycznego „Korona Królów”. To właśnie produkcja sprawiła, że ciągną do niego takie tłumy turystów. Budynek zostało wniesiony praktycznie od zera, postawiony na ruinach. Tak, prawdopodobnie wyglądał zamek w czasach swojej świetności.

Piękne miejsce w cudnej okolicy jurajskich skał i krajobrazów. Możecie przejść do niego na pieszo z Mirowa. Tam również stoi zamek, który obecnie jest w trakcie prac renowacyjnych. Oba obiekty zostały zbudowane na polecenie króla Kazimierza III Wielkiego. Po raz kolejny można dać wiarę przysłowiu, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”.

Zamki miały za zadanie umocnić Polską granicę i tym samym pokazać potęgę naszego kraju i władcy. Dzięki nim, mogliśmy wiele zyskać na arenie międzynarodowej, ale i sprawić, że wrogowie niechętnie atakowali kraj zbrojnie.

zamek-bobolice
Zamek w Bobolicach
zamek-mirow-jura-krakowsko-czestochowska
Ruiny zamku w Mirowie
W następnym wpisie poznacie kolejne zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej ;).

Komentarze

 1. Znam część tych zamków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie byłam nigdy w tamtych stronach, a tyle fajnych rzeczy do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam, wspaniałe miejsce

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam z mężem rok temu. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie tam, kiedyś chętnie się wybiorę

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Komentując wpis umieszczony na blogu pod adresem: https://martielifestyle.blogspot.com/ , wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych użytych w celu wydania opinii pod niniejszym artykułem. Polityka prywatności i pliki cookies obowiązujące na Martielifestyle znajdziesz pod tym linkiem: https://martielifestyle.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci-i-pliki-cookies.html