Ekologiczny dom, czyli zero waste w praktyce


Ekologiczny dom, czyli jaki? Taki, w którym nie produkuje się śmieci? Nie pali w piecu? Nie zużywa prądu i hektolitrów tak cennej, w dobie obecnej, wody? Każdy z nas ma inne wyobrażenie mieszkania zero waste. W tym poście poznacie kilka sposobów na to, by Wasze 4 kąty stały się bardziej przyjazne dla środowiska.

Dom eko zaczyna się od momentu postawienia pierwszych fundamentów. Jednak nie zawsze mamy wybór i często po prostu wynajmujemy mieszkanie w bloku lub w szeregówce. W takiej sytuacji, możemy stworzyć bardziej przyjazne środowisku 4 kąty, w których oszczędzamy wodę, prąd, nie kupujemy jedzenia w plastiku i stawiamy na opakowania wielokrotnego użytku.

Łatwiej powiedzieć trudniej wykonać, pomyślicie. Czy na pewno? Bynajmniej. Poniżej 5 sposobów na dom zero waste, które możecie wdrożyć bez zbyt restrykcyjnej zmiany swoich dotychczasowych przyzwyczajeń.

1. Segreguj śmieci

Oczywista oczywistość, łatwiejsza do realizacji, gdy mieszkamy w bloku. Przy kontenerze mamy 4 osobne pojemniki na plastik, szkło, makulaturę oraz odpady typu baterie i ładowarki. Bez wątpienia, segregacja śmieci to rzecz, którą musisz wdrożyć do swojej codzienności, w pierwszej kolejności.

2. Oszczędzaj wodę

Prysznic zamiast kąpieli i zakręcanie wody podczas mycia zębów to banały, których uczą nas już w przedszkolu. Jednak oszczędzanie wody to coś więcej. To choćby gotowanie tylko takiej ilości, jaka potrzebna nam w danym momencie do zrobienia herbaty, zakup zmywarki, zapełnienie bębna w pralce na maksa, zakup ubrań z naturalnych tkanin, kupowanie ciuchów z drugiej ręki, czy wykorzystanie deszczówki do podlewania kwiatów.

3. Unikaj plastiku

Pij wodę z filtra, kupuj tylko w szklanych lub papierowych opakowaniach, po warzywa i owoce chodź z eko torebkami, a ciastka lub cukierki kupuj na wagę, i pakuj do lnianych opakowań. Możesz również zrezygnować z kawy na wynos, plastikowych słomek, kosmetyków w takowych opakowaniach i kolejnej pary skarpetek z poliestru.




 4. Mieszkaj ekologicznie

To z pewnością ta część tekstu, która zaciekawi osoby myślące o zakupie domu na własność. Obecnie stawianie mieszkania od zera odchodzi powoli w niepamięć. Dlaczego? Takie przedsięwzięcie sporo kosztuje. Nie tylko fizycznych środków finansowych, ale również czasu i stresu.

Coraz popularniejsze są mieszkania, które powstają w 2 dni i po tym czasie można się do nich wprowadzić. Takie domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach są ekologiczne i przede wszystkim, praktycznie zero waste.

Wietrzenie go za pomocą otwarcia okien nie jest koniecznie, ponieważ specjalny rekuperator filtruje powietrze. Dzięki niemu, w domu zawsze jest ono świeże i czyste, pozbawione szkodliwego smogu, o który zimą nietrudno. Reszta ekologicznych rozwiązań wprowadzanych do tego budynku sprawia, że posiadamy dom ekologiczny i przede wszystkim tani w utrzymaniu.

5. Sprzątanie zero waste

Kto nie pokochał papierowych ręczników i innych jednorazowych przedmiotów do sprzątania, niech pierwszy rzuci mopem. To oczywiste, że przestrzeń ogarnia się przyjemniej, gdy wiemy, że po przetarciu blatów i innych mebli z kurzu, po prostu wyrzucamy użyte w tym celu materiały. Jednak, jeśli naprawdę chcemy zadbać o naszą planetę, warto powoli porzucić takie rozwiązania.

W tym celu zaopatrzmy się w kilka ściereczek z mikrofibry oraz bawełny. Później możemy je wyprać w pralce, na przykład razem z butami lub ubraniami roboczymi. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy na ręcznikach i innych jednorazowych szmatkach, ale przy okazji ograniczymy ilość śmieci.

Komentarze

  1. Warto tu sobie wszystko dokładnie przeliczyć. Wydaje mi się, że na budowę takiego domu można także dostać dofinansowanie. Zainteresujcie się tym.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentując wpis umieszczony na blogu pod adresem: https://martielifestyle.blogspot.com/ , wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych użytych w celu wydania opinii pod niniejszym artykułem. Polityka prywatności i pliki cookies obowiązujące na Martielifestyle znajdziesz pod tym linkiem: https://martielifestyle.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci-i-pliki-cookies.html