Sukces jest dla każdego - dlaczego tak trudno go osiągnąć?


Sukces często kojarzy nam się z posiadaniem fortuny, willi z basenem i mercedesa. Ale, czy na pewno to odpowiedni wyznacznik bycia człowiekiem spełnionym? 

W tym artykule zajmiemy się tematem sukcesu z nieco innej perspektywy. 

Co decydujemy o tym, że osiągamy sukces? Większość osób od razu powie (nie mam tu na myśli czytelników mojego bloga, na szczęście), że trzeba się "dobrze" urodzić, odziedziczyć wielki majątek albo po prostu...umieć ukraść.


Pisząc ten tekst posłużę się książką: "Poza schematem". Będzie to więc połączenie recenzji z "po mojemu".

1. Data urodzenia

Nie ma  na myśli znaku zodiaku, lecz pewne zależności, które rządą światem sportu. 

Autor publikacji w/w zaprezentował tabele graczy hokeja, z których jasno wynika, że sukces w tym sporcie osiągnęli Ci, urodzeni na początku roku. 

Jak to zinterpretować? Otóż tamtejsze szkoły, przyjmują do drużyn uczniów, którzy skończyli wymagany rok życia. 

Z tego względu osoby urodzone w styczniu, lutym i marcu mają większe szanse na dostanie się tam i osiągnięcie sukcesu niż ich koledzy z tego samego rocznika, ale za to z września lub grudnia.

2. 10 tysięcy godzin

Być może wyda Ci się to coachingową brednią, ale badania naukowców i historyków jasno udowadniają, że światowej sławy wynalazcy tacy, jak Einstein, czy muzycy, czyli na przykład Mozart, ćwiczyli 10 tysięcy godzin.

3. Iloraz inteligencji

Według autora ma on wielki wpływ na nasz sukces, ale tutaj pojawia się problem, który z innej perspektywy obala to przekonanie.

Z jednej strony osoby o wysokim IQ lepiej się uczą, więc tym samym osiągają wysokie wyniki w edukacji, mogą iść na prestiżowe studia, zdobyć wysokie wykształcenie i realizować się w ekskluzywnych branżach.

Z drugiej strony, iloraz IQ nie zawsze jest wyznacznikiem talentu. 

Często osoby, które na przykład mają wrodzony dar śpiewania, rysowania bądź pisania, nie potrafią logicznie myśleć lub trudno im idzie w szkole. 

4. Sprzyjające okoliczności

Powiedzmy, że mamy dryg do technologii lub zawodów rzemieślniczych. Czy uda nam się coś osiągnąć bez sprzyjających okoliczności?

W "Poza schematem", Malcolm Gladwell opisuje drogę do sukcesu Billa Gatesa, czy Mozarta. 

Z tych opowieści jasno wynika, że gdyby nie przypadek, czy sprzyjające okoliczności do niczego by nie doszli.


***

Na zakończenie chcę tylko napisać kilka słów, które pomogą wyciągnąć wnioski z tego, co tutaj opisałam. 

Po pierwsze, nikt nie osiąga sukcesu bez ciężkiej pracy. 

Po drugie, warto szukać okazji do uczenia się nowych rzeczy, bo może akurat coś nas wciągnie, ktoś nas zauważy i tym sposobem zyskamy szansę do robienia tego, co kochamy. 

Drogi czytelniku, mam nadzieję, że tekst zapadnie w Twojej pamięci i już w myślach rozpisujesz swoją drogę do sukcesu i satysfakcji z pracy. Do zobaczenia! 😊


Jeżeli uważasz ten wpis za ciekawy i wartościowy, będzie mi bardzo miło, jak klikniesz lubię to i podasz go dalej!

17 komentarzy:

 1. Dla mnie sukces nie jest właśnie bogactwem czy karierą. Nie musi tak być. Lubię dzielić swoje życie na takie małe rzeczy - sukcesiki. Choćby takie, że np. przebiegnę 10 km:-D

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasem mam wrażenie, że oprócz tego wszystkiego potrzebne jest wsparcie otoczenia i odrobina szczęścia... Bez tego niestety ciężko o sukces.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z naszych predyspozycji, zamykając się na jeden temat, często zaprzepaszczamy szansę na sukces.

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie kluczem do zawodowej satysfakcji okazało się połączenie wielu dziedzin, penetrowanie różnych zagadnień, im coś nowsze pojawiało się na horyzoncie, tym ciekawiej się robiło. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektórzy chyba zbyt szybko sie poddają :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla każdego sukces to coś innego - dla mnie to między innymi osiągnięcie wyznaczonego celu i bycie po prostu szczęśliwym.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężka i wytrwała praca to gwarancja sukcesu. Umiejętność niezrażona się porażkami i parcie do przodu, pomimo przeszkód

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja obserwuję, że ludzie są dzisiaj coraz mniej cierpliwi. Jeśli czegoś chcą, muszą to dostać teraz, natychmiast. I wydaje mi się, że to właśnie może być odpowiedź na pytanie o trudność w osiągnięciu sukcesu. Przecież na sukces trzeba sobie zapracować, trzeba poświęcić temu czas...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, to nie kwestia pstryknięcia palcem, czy odkręcenia wody w kranie ;)

   Usuń
 9. sukces dla każdego znaczy co innego, ale fakt bez ciężkiej pracy trudno cokolwiek osiągnąć

  OdpowiedzUsuń
 10. warto też próbować różnych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń

Komentując wpis umieszczony na blogu pod adresem: https://martielifestyle.blogspot.com/ , wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych użytych w celu wydania opinii pod niniejszym artykułem. Polityka prywatności i pliki cookies obowiązujące na Martielifestyle znajdziesz pod tym linkiem: https://martielifestyle.blogspot.com/p/polityka-prywatnosci-i-pliki-cookies.html

Obsługiwane przez usługę Blogger.