DLACZEGO NIE WARTO PLANOWAĆ CZASU?

Dlaczego nie warto organizować czasu?

Kilka razy na tym blogu, pojawiły się artykuły na temat dobrej organizacji czasu i planowania różnych wydarzeń w kalendarzu. Dzisiaj, w kolejnym wpisie "Po mojemu" powiem o tym, dlaczego NIE WARTO skrupulatnie planować swojego dnia i co zrobić gdy organizacja zajęć NIE jest naszą dobrą stroną. Zapraszam do lektury! 😊


Każdego dnia mamy do wykonania wiele zadań. Praca, szkoła, nauka, zakupy i spotkania. Nasze kalendarze są przepełnione i trudno wcisnąć w nie jakiekolwiek inne plany czy przedsięwzięcia między różnymi wydarzeniami. W takim wypadku, może nasunąć się nam pytanie... Jeżeli teraz nie mam na nic czasu mimo dokładnego planowania, to co dopiero wtedy gdy w ogóle przestanę organizować każdą minutę?


Dlaczego nie warto organizować czasu?


* 3 WADY PLANOWANIA *


Dokładne i czasami wręcz pedantyczne planowanie, ogromnie ogranicza nasze życie. Dlaczego?

1. Musimy dokładnie trzymać się planu, by ze wszystkim zdążyć.

2. Podczas organizowania dnia, najczęściej zapominamy o wciśnięciu w napięty grafik kawy, czasu na relaks czy poczytanie książki.

3. Sztywne trzymanie się wytyczonych punktów doby, może doprowadzić nas do stresu i zamiast pomóc, zaszkodzić. 

Teraz, przeanalizujemy te wszystkie 3 powody, by przekonać się, dlaczego nie warto przesadzać z planowaniem i organizacją czasu.

Dlaczego nie warto organizować czasu?

* DOKŁADNY PLAN I SZTYWNA REALIZACJA *


Sporządzenie dokładnego grafiku dnia, to wielkie wyzwanie. Tak naprawdę nie da się zorganizować czasu potrzebnego na zrobienie danej rzeczy co do minuty. Wtedy na przykład nie wiemy co zrobić gdy jakieś zadanie skończymy wcześniej. Jeżeli rozpoczniemy realizować kolejny punkt z kalendarza, to może się okazać, że wszystko skończymy trzy godziny wcześniej i nie będziemy potrafili wykorzystać pozostałych godzin. 

Przykładowo:

Pracujemy od 8 do 16. Później po pracy udajemy się na zakupy. Następnie chcemy ugotować obiad, zrobić porządki w domu i dokończyć ważny projekt, który nie wymaga zwłoki. Jeżeli zakupy zajmą nam więcej czasu niż planowaliśmy, to możemy wpaść w panikę. Przecież od 19 mieliśmy zacząć pracę nad prezentacją! Już 19:30, co teraz...?

* BRAK MIEJSCA NA RELAKS *


Planując dzień, mało kto wpisuje do kalendarza takie punkty jak:

- kawa,

- czytanie,

- relaks przy muzyce,

- robótki na drutach ;),

- leniuchowanie pod kocem z pilotem w dłoni.


Później, przeglądając swój planner nie mamy czasu na odprężenie, bo wszystkie zajęcia pochłonęły całą dobę. Popadliśmy w pułapkę skrupulatnego planowania. Padamy zmęczeni, zasypiamy i wstając rano kolejny raz powtarzamy: "Ale się nie wyspałem!". 

W efekcie jesteśmy zestresowani, niewyspani i poddenerwowani. Codziennie goni nas czas, osobisty kalendarz i życie, które przecieka przez kartki notesu. 

Dlaczego nie warto organizować czasu?

* ZALETY I WADY POD LUPĄ *


Planowanie czasu ma swoje plusy i minusy, jak każdy inny element życia i codzienności. Jeżeli do tej pory byłeś fanatykiem organizacji i nie wyobrażałeś sobie dnia bez kalendarza w ręku, to możesz w to wprowadzić kosmetyczne poprawki. Jakie?

~ Nie wytyczaj sztywnych godzin, w których musisz wykonać daną rzecz. 

~ Zrób miejsce na kawę, lekturę czy spacer.

~ Planuj tylko to co naprawdę musisz wykonać w sztywnych godzinach (praca, spotkanie, szkoła, lekarz, uczelnia).

~ Nie wpadaj w panikę, jeżeli coś przesunie się w czasie albo jakieś ważne przedsięwzięcie musisz przenieść na inny dzień. Naucz się dystansu. 

Pamiętaj, Twoje życie nie musi toczyć się od dnia do dnia i od godziny do godziny. Pozwól na to, by niektóre rzeczy, toczyły się według własnego rytmu i znajdź czas na drobne, odprężające przyjemności. Organizacja czasu jest naprawdę ważna, ale nie warto popadać w paranoję i egzystować od poniedziałku do niedzieli według kalendarza. 

Tutaj, podrzucę Ci dwa wpisy na temat mądrej organizacji dnia:

Miłego wieczoru i reszty weekendu dla Ciebie, Ciebie i Ciebie również 😉.
DLACZEGO NIE WARTO PLANOWAĆ CZASU? DLACZEGO NIE WARTO PLANOWAĆ CZASU? Reviewed by Marta Kluczna on 11 lutego Rating: 5

21 komentarzy:

 1. bardzo trafne podpowiedzi, u mnie najtrudniej wychodzi z relaksem, przerwą, spokojem, oddechem...
  trochę dużo mam na głowie, dobrze, że dziś mam wolny wieczór :P :)

  miłego weekendu! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najważniejsze żeby znaleść choć 5 minut dla siebie :)

   Usuń
 2. Niestety u mnie problem z organizacją czasu jest na tyle trudny,że nie mam zazwyczaj w ciągu tygodnia nawet jednego dnia wolnego :P Ale staram się! Staram się nie przesadzając dość dokładnie zorganizować czas,uwzględniając w tym relaks, czy spotkania z chłopakiem,bo w innym wypadku po prostu bym nie ogarnęła tuzina obowiązków :P ale to prawda,że tak dokładna organizacja czasu,w której mamy zaplanowaną każdą minutę zamiast wywierać pozytywne skutki często zabiera tą radość z życia, poczucie siebie,bo nie mamy czasu na pasje lub przyjemności. Wszystko z umiarem!
  Ściskam, www.dystyngowanapanna.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Planowanie czasu niekoniecznie oznacza trzymanie się co do minuty wszystkiego. Planowanie czasu to także zwyczajne zapisanie co zrobię dziś, jutro, pojutrze. Ja, gdybym nie planowała swojego czasu dawno bym straciła pracę i nigdy nie przebiegła maratonu, a zawsze znajdowałam przy tym czas na relaks i tzw. kawę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie no bez przesady. Planować należy, zwłaszcza gdy ma się dużo zajęć i obowiązków, ale żeby zaraz się sztywno trzymać planu? Nie nie nie... Trzeba być elastycznym i dodatkowo zostawić sobie 2 godzinki czasu na inne rzeczy :)
  Pozdrawiam ;)
  Tak Po Prostu BLOG [klik]
  Zapraszam w wolnej chwili do mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdzieś przeczytałam, że planowanie dnia trzeba zaczynać od zaplanowania niezbędnego odpoczynku. Potem zostaje czas na pracę i po problemie. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozwolisz, że się z Tobą nie zgodzę.
  Planowanie czasu jest dla mnie, a nie ja dla planowania czasu.
  Organizer, kalendarz, aplikacja - to wszystko ma mi pomóc, a nie założyć kajdany na ręce.
  Jeśli ktoś nie potrafi odnaleźć się w świecie po skończeniu wszystkich zadań z lity, powinien chyba z kimś porozmawiać.
  Jeśli ktoś planuje cały dzień i nie ma nawet 5 minut na wypicie kawy, powinien chyba z kimś porozmawiać.

  Zgodzę się z tym, że ludzie uważają, że nie mają czasu na planowanie. A to duży błąd. Bo kilka(naście) minut poświęconych na zrobienie planu zwraca się w ciągu dnia z nawiązką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego też napisałam, że czas należy planować elastycznie, a nie sztywno :)

   Usuń
 7. Mam identyczne zdanie jak przedmówczyni "Ja mówię TO" ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie rozumiem ludzi, ktorzy maja zaplanoeana kazda sekunde swojego zycia, a uwierz, ze spotkalam taka osobe co notowala wyjście do ubikacji 😂😂 dla mnie to troche... Chore 😊😮
  Ja planuje jadłospisy, robie cenniki i co mam do zrobienia zeby nie zapomniec. A reszta? Luuuuzik 😂
  Aha. Kochana, jedna uwaga : o kawie nie da sie zapomniec!! 😘 swietny wpis, buziaki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo motywujące słowa. Dziękuję :)

   Usuń
 9. Życie w brutalny sposób zweryfikuje wszystkie nasze plany

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczegółowe planowanie zostawiam na większe okazje. Na co dzień raczej tego nie robię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja sobie nie wyobrażam życia bez planowania czasu. Gdyby nie to, chyba bym zginęła :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ważne, by było to robione z równowagą :)

   Usuń
 12. Ja się nauczyłam pewnej elastyczności do założonych planów, ale mimo to staram się trzymać planu żeby nie zginąć. Relaks i inne przyjemności też dobrze jest po prostu zaplanować. Nie tylko obowiązki ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. moim zdaniem planowanie jest ważne i może bardzo ułatwiać osiaganie celów. ciężko osiągnąć coś, czego w ogóle nie zaplanowaliśmy. ale w Twoim wpisie jest dużo racji. uważam, że planowanie jest ok, ale nie zawsze trzeba się tego planu rygorystycznie trzymać. warto być elastycznym. czasami warto zmienić plany, z czegoś zrezygnować, co dodać. spontanicznie. raz zaplanowany dzień może ulec zmianie, bo przecież różne są sytuacje i nie wszystko da się przewidzieć. umiejętność spontanicznego dopasowywania się do zaistniałej sytuacji jest równie ważna i chyba korzystniejsza niż sztywne trzymanie się ustalonego wcześniej planu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Równowaga ! :) Dziękuję Ci za miłe słowa :)

   Usuń
 14. Zgadzam się :) Planowanie powinno nas wspomagać, a nie ograniczać. Warto zatem jeśli prowadzimy kalendarz, pamiętać o tym, że tylko niektóre punkty dnia są "sztywne i niezmienne w czasie", inne możemy wykonywać w dowolnej kolejności. Może też dobrze by było zarezerwować sobie, a nawet wpisać jako "sztywne i niezmienne" czas tylko dla siebie. :) Poza tym z 10 zadań to tylko 2 są kluczowe, które należy w danym dniu wykonać - warto zastanowić się, które spośród zadań koniecznie muszą być wykonana, od których zależy najwięcej i to na nich skupić się w pierwszej kolejności. Dopiero potem przejść do kolejnych, a to czego nie zrobimy przenieść na kolejny dzień lub odpuścić.

  OdpowiedzUsuń

W podzięce za poświęcenie czasu na lekturę, możesz pobrać sobie darmowe zdjęcia, które znajdziesz pod tym linkiem: bit.ly/ZDJFREE oraz darmowe #InstaPlansze tutaj ---> http://martielifestyle.blogspot.com/p/instaplansze-na-twoje-insta-stories.html

Obsługiwane przez usługę Blogger.